Czym jest audyt finansowy? Komu go zlecić?

Pierwszy kwartał nowego roku to okres, w którym każdy przedsiębiorca musi zamknąć swój rok finansowy. Mowa tutaj nie tylko o rozliczeniach PIT, ale również różnorodnych audytach, które niekiedy są obowiązkowe. Co należy o nich wiedzieć? Specjaliści wyjaśniają.

Do czego służy audyt finansowy?

Audyt finansowy to szczegółowe sprawozdanie oraz zarazem weryfikacja, której celem jest na przykład kontrola środków pieniężnych firmy. Odbywa się to każdorazowo w przedsiębiorstwie, w którym występuje ponad 50 osób zatrudnionych na zasadach pełnego etatu.

Audyt finansowy służy także do podliczania:

  • Kapitałów zasadniczych;
  • Funduszy specjalnych;

Może również określać wartość windykacji należności. Prowadzony jest on przez biegłego rewidenta, który prowadzi sprawozdanie finansowe.
Audyt finansowy spółki zawsze opiera się na rzetelności oraz dostosowaniu do aktualnej sytuacji finansowej firmy. Taka osoba pracuje dla instytucji publicznych. Audyt zawsze przebiega zgodnie z aktualnymi przepisami oraz polityką rachunkowości.

Kto wykonuje audyt finansowy i jak długo się go robi?

Audyt finansowy przeprowadzany jest przez wspomnianego wcześniej rewidenta biegłego. Jest on przede wszystkim niezależny oraz jego ocena jest rzetelna. Może on badać nie tylko struktury organizacyjne firmy, ale również jej system.

Audyt finansowy firmy zazwyczaj trwa około 5 dni roboczych, co daje tydzień pracujący. Jest to minimalny okres, w którym można spodziewać się szczegółowych sprawozdań. Należy jednak uzbroić się w cierpliwość, ponieważ niektóre audyty mogą zająć nawet kilkanaście dni.

Firmy audytorskie sporządzają tego typu sprawozdanie na podstawie ilości osób zatrudnionych. Im większa ilość, tym dłużej trwa określony audyt ze względu na konieczność Zgromadzenia najpotrzebniejszych danych dotyczących wyniku finansowego jednostki.

Audyt finansowy oraz ostateczny raport

Każdorazowo audyt finansowy kończy się specjalistycznym raportem, który zawiera szczegółowe dane na temat między innymi środków pieniężnych oraz systemu funkcjonowania firmy. Bazuje on przede wszystkim na aktualnie obowiązujących przepisach prawa.

Taki audyt finansowy firmy może również posiadać szereg różnorodnych zaleceń, które bezpośrednio odwołują się do bezpieczeństwa i higieny pracy. Stosując się do nich można będzie między innymi ze skali zwiększoną wydajność oraz przede wszystkim bezpieczeństwo. Należy pamiętać, że brak przeprowadzanego audytu finansowego w firmie może skutkować nie tylko grzywnie, ale nawet karze ograniczenia wolności.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

nowoczesne drzwi wewnętrzne Previous post Nowoczesne drzwi wewnętrzne – czym się charakteryzują?
Next post Jacy pracownicy z Azji są poszukiwani do zatrudnienia przez firmy w Polsce?