Geografia pomoce dydaktyczne: jak wzbogacić lekcje i zajęcia terenowe?
Umiejętnie skonstruowane zajęcia w sali lekcyjnej mogą być angażujące i wzbudzać realne zainteresowanie w uczniach. Warto jednak wybierać także inne metody na utrzymanie uwagi podopiecznych. Z ogromnym entuzjazmem uczniów zawsze spotykają się zajęcia w terenie. Wybór odpowiednich pomocy dydaktycznych do nauki geografii sprawi, że taka wyprawa na długo zapadnie w ich pamięci i zachęci do dalszego pogłębiania wiedzy.
Jakie pomoce dydaktyczne z geografii będą przydatne podczas zajęć terenowych?
Zmiana otoczenia daje szansę na wykorzystanie zupełnie nowych pomocy naukowych. Często dzieci znają ich zastosowanie (albo nawet miały okazję przyjrzeć się im podczas zajęć w klasie), ale nie mogły sprawdzić, jak wygląda ich użycie w praktyce. Zajęcia terenowe stanowią doskonałą okazję, by to zmienić. Pod okiem nauczyciela młodzi adepci geografii mogą obserwować otaczający ich świat, zwracając uwagę na elementy, które na co dzień ich nie zajmują. Na taką wyprawę warto zabrać:
- kompas
Dzięki niemu dzieci będą mogły na zajęciach samodzielnie rozpoznać kierunki, planować trasy i czynnie angażować się podczas wycieczki.
- mapę
Praca z mapą to ważny element edukacji geograficznej. Wyprawa terenowa zapewnia zupełnie inne wrażenia niż poruszanie się palcem po mapie. Takie wyposażenie pracowni geograficznej pobudza wyobraźnie, pozwala zweryfikować, co w praktyce oznaczają zastosowane na mapie oznaczenia i sprawia, że dzieci z większą ciekawością przyglądają się otaczającemu światu.
- lornetki
Nauka przez obserwację przyrody ożywionej i nieożywionej to ogromna frajda. Z pomocą lornetki uczniowie będą mogli dokładniej przyjrzeć się poruszającym się zwierzętom oraz wykonywać różnorodne obserwacje przyrodniczo-ornitologiczne.
- taśmy miernicze
Wysuwane taśmy terenowe, zamknięte w poręcznej obudowie to prosty, ale niezwykle przydatny produkt, który pozwala na szybkie wyznaczanie obszarów, wydzielanie przestrzeni oraz przeprowadzanie eksperymentów w terenie.
- zestawy doświadczalne
Gotowe zestawy wyposażone są we wszystko, co potrzebne do badania własności fizykochemicznych gleby, pobierania prób glebowych, mierzenia promieniowania UV i wykonywania innych interesujących obserwacji.
Pracownia geograficzna – profesjonalne wyposażenie, wspierające naukę na różnych etapach
Wprowadzenie nowych pomocy dydaktycznych z geografii w mgnieniu oka ożywia uczniów. Od razu można zauważyć ich rosnące zainteresowanie oraz chęć do samodzielnego przeprowadzenia obserwacji. Warto wybierać solidne wyposażenie pracowni geograficznej, bo tylko takie rozwiązania pozostaną funkcjonalne przez dłuższy czas. Profesjonalne, doświadczone firmy zajmujące się dostarczaniem pomocy do pracowni geograficznej mogą zaoferować nie tylko pomysłowe, estetycznie wykonane akcesoria, ale też i wysoką jakość takich wyrobów. Jednym z miejsc, oferujących wyposażenie do pracowni geograficznej oraz pomoce dydaktyczne do innych przedmiotów jest Jangar.