psychoterapeuta

Jak znaleźć odpowiedniego dla siebie psychoterapeutę?

Poszukiwanie dobrego psychoterapeuty czasem bywa dość stresujące. W końcu docelowo szukamy osoby, z którą będziemy czuć się na tyle komfortowo, że zechcemy zostać z nią na dłużej. Czasem udaje się trafić do optymalnie dobranego specjalisty za pierwszym razem. Zdarzają się sytuacje, że jest to całkowicie kwestia przypadku. Szczęściu można jednak pomóc i w ten sposób zwiększyć szansę na to, że terapeuta bądź terapeutka będzie rzeczywiście odpowiednią osobą dla nas.

Psychoterapeuta we Wrocławiu – sprawdź jego przygotowanie

W Polsce zawód psychoterapeuty nie jest prawnie doprecyzowany, co oznacza, że właściwie każdy może założyć gabinet i oferować takie usługi. Na szczęście w bardzo łatwy sposób możemy zweryfikować, czy mamy do czynienia z dobrze przygotowanym specjalistą.

Rzetelni terapeuci chętnie dzielą się informacjami na temat swojego wykształcenia, przygotowania praktycznego, odbytych staży itp. Mogą przedstawić też odpowiednie certyfikaty. Ważne jest też to, żeby ich praca podlegała superwizji, a więc kontroli innych specjalistów.

Zapoznaj się z nurtami psychoterapii

Jeśli nie mamy żadnego doświadczenia na tym polu, możemy zupełnie nie zdawać sobie sprawy z tego, że w ramach psychoterapii istnieją określone nurty. Różnią się m.in. tym, jak wygląda praca z pacjentem/pacjentką i jakich narzędzi/technik będzie używał specjalista, by nam pomóc.

Warto chociaż trochę poczytać na ten temat. Być może w ten sposób uda nam się znaleźć nurt, w którym poczujemy się dobrze. Nie martwmy się jednak, jeśli takie informacje nie mówią nam za wiele. Grunt to zacząć pracę nad sobą.

Zweryfikuj opinie o psychoterapeucie

Nie da się zaprzeczyć, że niektórych informacji o specjaliście nie wyczytamy z jego doświadczenia czy listy publikacji. Dobry psychoterapeuta musi być osobą empatyczną i jednocześnie profesjonalną. Skutecznie budować atmosferę zaufania, słuchać i powstrzymywać się od krzywdzących ocen. Takie informacje najłatwiej uzyskać ze strony:

  • znajomych, których ufamy
  • osób, dzielących się swoją opinią w internecie;
  • opinią specjalistów, których darzymy sympatią (konkretnego psychoterapeutę lub nurt może na polecić np. psycholog lub psychiatra, którego odwiedzamy).

Dobrym pomysłem będzie także dokładne sprawdzenie strony internetowej danej poradni. Rzetelne miejsca przejrzyście przedstawią swoją ofertę i zaproponują potencjalnym pacjentom i pacjentkom wiele przydatnych informacji, pomagających w dokonaniu wyboru.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

perfumy damskie Previous post Top 5 ponadczasowych nut zapachowych, które każda kobieta powinna posiadać w swojej kolekcji perfum
producent szalików kibica Next post Szalik kibica – element, który powinien posiadać każdy fan