Pantomogram – na czym polega badanie?

Stomatolog lub ortodonta często podczas wykonywania swojej pracy biorą pod uwagę wyniki wielu badań obrazowych. Jednym z nich jest zdjęcie pantomograficzne.

RTG pantomogram zębów – co umożliwia?

Nie da się przeprowadzić skutecznego leczenia bez przeprowadzenia fachowej diagnozy. To dlatego specjaliści, przed zaplanowaniem kolejnych etapów działania, najpierw decydują się zrobić zdjęcie RTG pantomogram. Uzyskany w ten sposób obraz jest bardzo precyzyjny i pozwala rzetelnie i dokładnie ocenić stan tkanek. Co ważne, doskonale widać na nim wszystkie charakterystyczne cechy poszczególnych struktur, takich jak np. krzywizny. W rezultacie specjalista ma dokładny wgląd w obszar, który będzie poddany leczeniu.

Kiedy wykonuje się zdjęcie RTG pantomogram zębów?

Z takiego rozwiązania należy skorzystać zawsze wtedy, gdy istnieją wskazania do precyzyjnego zapoznania się z stanem przyzębia, budową korzeni, położeniem zębów itp. Przeważnie specjaliści zlecają to badanie, gdy:

  • pojawia się konieczność przeprowadzenia leczenia ortodontycznego;
  • należy zweryfikować, czy w tkankach nie pojawił się stan zapalny;
  • planuje się ekstrakcję zębów;
  • w planach jest leczenie stanów zapalnych przyzębia lub leczenie próchnicy.

Prawidłowo przeprowadzony pantomogram w Warszawie, będzie pomocy także w sytuacji, gdy planuje się leczenie protetyczne.

Co musisz wiedzieć przed wykonaniem pantomogramu w Warszawie?

Zdjęcie RTG pantomogram to uniwersalny sposób na zapoznanie się ze strukturami, których nie sposób dostrzec ludzkim okiem. Może być wykonywane zarówno u dorosłych, jak i u dzieci. Jest bezbolesne, a wynik uzyskuje się w krótkim czasie. Problemem nie są też przygotowania, bo nie trzeba w tym celu podejmować żadnych konkretnych kroków. Warto pamiętać jednak, żeby podczas robienia zdjęcia nie mieć na sobie elementów z metalowymi elementami, kolczyków, okularów itp.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Previous post Wynajem jachtów Włochy – najpopularniejsze kierunki żeglugi
Next post Nowoczesne regały – jak je można wykorzystać?