Filtr DPF a turbosprężarka – dlaczego trzeba o to zadbać?

Do najczęstszych przyczyn awarii turbosprężarek z cała pewnością zalicza się niesprawny DPF. Zaburzone funkcjonowanie turbiny może również przyczyniać się do awarii wtórnych filtra cząstek stałych. Dlaczego należy szczególnie zadbać o prawidłowe działanie elementów, takich jak filtr DPF i turbosprężarka?

Filtr DPF – zastosowanie w pojeździe

Filtr cząstek stałych montowany jest w układach wydechowych silników benzynowych i wysokoprężnych. Podstawowym zastosowaniem danego podzespołu jest oczyszczanie gazów spalinowych z cząstek stałych, redukując tym samym zanieczyszczenia związane z jazdą samochodem.

Filtr DPF eliminuje aerozole atmosferyczne, na które składają się m.in.:

  • azotany,
  • siarczany,
  • inne szkodliwe związki chemiczne.

Ze względu na szczególną rolę danego podzespołu w pojeździe, regeneracja DPF stanowi obowiązkowy etap konserwacji auta.

Wykorzystanie turbosprężarki w samochodzie

Turbosprężarka w samochodzie wykorzystywana jest w celu doładowania silnika spalinowego, zwiększając tym samym jego sprawność i moc. Dane urządzenie skutkuje zwiększeniem ilości powietrza dostarczane do cylindrów. Ze względu na istotną rolę danego podzespołu w pojeździe, regeneracja turbiny stanowi niezbędny element konserwacji.

Niedrożny filtr DPF a turbosprężarka

Z całą pewnością niedrożny filtr DPF ma negatywny wpływ na działanie turbosprężarki. Niedrożności w obrębie pierwszego, wyżej wspomnianego układu przekładają się na ogólne pogorszenie mocy silnika, wycieków oleju od strony turbo, a także na emisję spalin ze zwiększona zawartością sadzy.

Niedrożność filtra cząstek stałych przekłada się również na wzrost ciśnienia zwrotnego gazów spalinowych w całym układzie, które w konsekwencji mogą zniszczyć uszczelnienia turbiny. W takim przypadku niezbędne jest dokładne czyszczenie DPF.

Jak uszkodzona turbina wpływa na filtr cząstek stałych?

Jeżeli chodzi o sytuację odwrotną, uszkodzona turbina może również negatywnie wpływać na filtr DPF. Czarny dym wydobywający się z rury wydechowej ukazuje zwiększoną ilość zanieczyszczeń, która może być powodem zmniejszenia drożności filtra. Aby uniknąć wspomnianej sytuacji, w pojeździe powinna być regularnie przeprowadzana regeneracja turbosprężarek.

Źródło: https://warsztat-swinoujscie.pl/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Previous post Integralne kaski motocyklowe – atrakcyjny wybór poprawiający bezpieczeństwo
Next post Ksenony czy żarówki ledowe – jak działają i które są lepsze?