Ksenony czy żarówki ledowe – jak działają i które są lepsze?

Dobrej jakości oświetlenie samochodu ma ogromne znaczenie pod kątem bezpieczeństwa podróżowania. Wpływa również na komfort jazdy. Samochody najczęściej posiadają oświetlenie LED lub xenony. Jedne i drugie mają swoje wady i zalety, a różnią się nie tylko wyglądem, ale i zastosowaną w nich technologią. Przed zakupem konkretnego rodzaju oświetlenia warto dowiedzieć się czym dokładnie się one różnią.

Ksenony do samochodu- czym się wyróżniają?

Lampy ksenonowe nie posiadają żarnika. Wyposażone są w szklaną rurkę oraz umieszczone na jej końcach elektrody. Rurka ta wypełniona jest gazem szlachetnym, czyli ksenonem. W momencie podłączenia do elektrod prądu między nimi pojawia się łuk elektryczny, który jest źródłem światła. Żarówki ksenonowe charakteryzują się przede wszystkim tym, że nie tylko wytwarzają wysokiej jakości światło, ale i pobierają znikome ilości prądu, dzięki czemu są ekonomiczne. Wyróżnia je również żywotność oraz wytrzymałość.

Zalety ksenonów samochodowych

Żarówki samochodowe ksenonowe są chętnie wybierane do samochodów także dzięki takim zaletom, jak:

  • emitowanie światła przypominającego światło dzienne, co sprawia, że jest przyjazne dla oczu,
  • zwiększenie poziomu bezpieczeństwa i komfortu jazdy,
  • poprawa warunków podczas jazdy nocą i w złych warunkach pogodowych,
  • nowoczesny wygląd.

Lampy samochodowe ksenonowe przez swoją budowę są dość kłopotliwe w wymianie, dlatego warto to zadanie powierzyć specjalistom, którzy zrobią to sprawnie i szybko.

Światła LED do samochodu- kiedy się sprawdzą?

Żarówki samochodowe LED złożone są z wielu pojedynczych diod, dzięki czemu można płynnie sterować emitowanym przez nie światłem. Pozwala to dostosować oświetlenie do aktualnie panujących warunków. Niewątpliwą zaletą świateł LED jest także ich trwałość. Średnio są one w stanie działać przez 60 tys. godzin. Na rynku można znaleźć także ledy do samochodu, które są w stanie pracować jeszcze dłużej.

Gwarantują one doskonałą widoczność, co przekłada się z kolei na bezpieczeństwo podczas podróży. Są także odporne na uszkodzenia mechaniczne. W sytuacji, gdy dojdzie do przepalenia się jednej z diod konieczna jest wymiana całej lampy. Nie powinno to jednak sprawić większego problemu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Previous post Filtr DPF a turbosprężarka – dlaczego trzeba o to zadbać?
Next post Z czego składa się profilaktyka stomatologiczna?