Z czego składa się profilaktyka stomatologiczna?

Piękne i zdrowe zęby są nie tylko zaletą estetyczną, ale przede wszystkim oznaką zdrowia. Biały uśmiech wymaga jednak odpowiedniej pielęgnacji – zarówno tej domowej jak i profesjonalnej na fotelu dentystycznym. Czym zatem jest profilaktyka stomatologiczna? Jakie elementy ją tworzą?

Perłowy uśmiech jest niewątpliwym atutem dla urody. W końcu zęby są jedną z pierwszych rzeczy, na którą zwracamy uwagę podczas rozmowy z drugą osobą. Nic więc dziwnego, iż tak wielką wagę przywiązujemy do ich wyglądu. Aby móc cieszyć się pięknym uśmiechem niezbędna jest jednak prawidłowa higiena jamy ustnej w domu oraz profilaktyka stomatologiczna. Czym zatem jest i w jakim celu powstała profilaktyka stomatologiczna?

Profilaktyka stomatologiczna – czym jest?

Profilaktyka stomatologiczna to nic innego jak szereg działań i zabiegów wykonywanych w celu utrzymania zębów i jamy ustnej w zdrowym stanie. Stanowi zatem istotny element uzupełniający domową higienę, która zazwyczaj polega na szczotkowaniu oraz nitkowaniu. Te czynności, choć niezmiernie ważne, nie są jednak w stanie w pełni oczyścić szkliwa. W wielu przypadkach pomoc specjalisty oraz profesjonalna higienizacja zębów okazuje się niezbędna. Jakie elementy składają się zatem na profilaktykę stomatologiczną?

Higienizacja zębów – elementy

Higienizacja zębów składa się z kilku etapów. Zabiegi te zazwyczaj są bezbolesne, choć u niektórych pacjentów mogą wywoływać dyskomfort. Każda procedura wykonywana jest w celu zapobiegnięcia rozwojowi schorzeń tj. próchnicy, parodontozy i innych chorób przyzębia oraz dziąseł. Głównym elementem profilaktyki jest dokładne czyszczenie zębów tzn. usunięcie płytki nazębnej oraz kamienia. Zazwyczaj proces ten obejmuje kilka etapów, do których zalicza się:

  • piaskowanie zębów,
  • polerowanie,
  • skaling zębów,
  • fluoryzacja zębów (lakierowanie zębów),
  • lakowanie bruzd.

Piaskowanie zębów – co to jest?

Piaskownie zębów przeprowadza się przy użyciu specjalnego preparatu z piaskiem dentystycznym. Specjalne drobinki są wydmuchiwane pod ciśnieniem i docierają do poszczególnych zakamarków i przestrzeni międzyzębowych. Dzięki temu dokładnie oczyszczają zęby z osadu oraz bakterii. Zabieg pozwala także usunąć plamy i przebarwienia szkliwa, powstałe w wyniku picia kawy, herbaty czy palenia papierosów. Często po piaskowaniu wykonuje się również polerownie, aby wzmocnić efekt wizualny zabiegu.

Skaling zębów – co to jest?

Zabieg ten wykonywany jest przy użyciu sklalera emitującego ultradźwięki ze specjalną głowicą chłodzącą. Skaling zębów polega na usunięciu złogów kamienia nazębnego, zgromadzonego na powierzchni zębów oraz pod dziąsłami, wokół korzenia zęba. Jest to istotny element profilaktyki stomatologicznej ograniczający ryzyko rozwoju próchnicy oraz parodontozy. W zależności od indywidualnych potrzeb pacjenta zabieg powinien być wykonywany od 1 do 2 razy w ciągu roku. W przypadku chorób zapalnych dziąseł procedurę przeprowadza się nawet 3 – 6 razy do roku.

Fluoryzacja zębów – co to jest

Fluoryzacja zębów lub lakierowanie zębów stanowi ostatni etap profilaktyki stomatologicznej. Procedura polega na aplikowaniu i wcieraniu w szkliwo substancji mineralizującej. Zawiera ona między innymi fluor oraz bioaktywne wapno. Zabieg ten działa ochronnie na szkliwo, zapobiega rozwojowi próchnicy oraz łagodzi nadwrażliwość zębów.

Lakowanie bruzd – czym jest?

To procedura higienizacji zębów, która najczęściej wykonywana jest u najmłodszych pacjentów. Polega na uszczelnieniu oraz wygładzeniu bruzd oraz ubytków zębowych za pomocą lakieru na bazie naturalnej żywicy. Dzięki temu powierzchnia zębów staje się bardziej ujednolicona, co ułatwia dziecku dokładne szczotkowanie i zapobiega rozwojowi próchnicy.

Profilaktyka stomatologiczna jest istotnym elementem właściwej higieny jamy ustnej. O konieczności przeprowadzenia danego zabiegu najczęściej decyduje stomatolog, który diagnozuje stan naszego uzębienia. Profesjonale zabiegi higienizacji zębów wykonywane są bowiem przez lekarzy dentystów oraz higienistki w gabinetach lub klinikach stomatologicznych np. Varsovia Dental w Warszawie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Previous post Ksenony czy żarówki ledowe – jak działają i które są lepsze?
Next post Szkolenia IT – sposób na zwiększenie umiejętności swoich pracowników