Leczenie kanałowe pod mikroskopem – wszystko co musisz wiedzieć o tej formie leczenia

Czasem zdarza się, że próchnica rozgościła się na tyle, że założenie plomby nie wystarczy. Nie oznacza to od razu utratę zęba. Dużo mniej inwazyjne jest przeleczenie zęba kanałowo. Jak zmieniła się endodoncja i co aktualnie może zaoferować pacjentom klinik stomatologicznym? Przekonaj się, czego możesz się spodziewać, idąc na wizytę do endodonty.

Jak kiedyś wyglądało leczenie kanałowe?

Taki proces nadal wśród niektórych osób cieszy się złą sławą. Wszystko przez to, jak niegdyś wyglądało leczenie kanałowe. Przeważnie stomatolog zatruwał zęba, a następnie odsyłał pacjenta lub pacjentkę do domu. W tym czasie osoba mogła borykać się z dolegliwościami bólowymi, co powodowało spory dyskomfort. Na tym jednak sprawa się nie kończyła. Kolejna wizyta polegała na mechanicznym usunięciu kanału, co czasem nie było proste, szczególnie gdy kanał wyróżniał się nieco bardziej skomplikowaną budową. Z czasem dziedzina stomatologii, jaką jest endodoncja, zaczęła wykorzystywać inne rozwiązania – zdecydowanie wygodniejsze dla pacjentów.

Leczenie kanałowe pod mikroskopem w Warszawie

Co się więc zmieniło? Obecnie cały proces przeważnie realizowany jest podczas jednej wizyty, co z oczywistych względów jest dla osób poddawanych leczeniu dużo wygodniejsze. Endodonta zadba też o to, żebyśmy nie odczuwali żadnych bólowych. Podczas oczyszczania kanałów używa się mikroskopu. To pozwala na powiększenie pola operacyjnego, co oczywiście przekłada się na zwiększoną dokładność działania. Precyzja w leczeniu kanałowym jest bardzo ważna, bo małe przeoczenie może oznaczać przyszłe problemy i konieczność ponownego, tym razem dokładnego, przeleczenia zęba. Mikroskop sprawił, że nawet kanał z wieloma odgałęzieniami może zostać:

  • dobrze oczyszczony
  • szczelnie wypełniony

Leczenie endodontyczne w Warszawie – jak przebiega taki proces?

Takie rozwiązanie nie różni się tak bardzo od tradycyjnego leczenia kanałowego, z wyjątkiem użycia wcześniej wspomnianego mikroskopu. To jednak w znaczny sposób odmieniło cały proces.

Leczenie kanałowe rozpoczyna się od zapewnienia dobrego dostępu do kanału zęba. Następnie trzeba dobrze oczyścić kanał i go zdezynfekować. Ostatnim etapem jest dokładne wypełnienie kanału. Nawet w przypadku leczenia z mikroskopem, dla zyskania dokładnego wglądu w strukturę zęba, wykonuje się zdjęcie RTG. To standardowy etap diagnostyczny, którego nie można pominąć.

Kiedy wykonać leczenie kanałowe w Warszawie

Często jest to jedyny sposób na to, żeby zachować ząb, który został zaatakowany przez zaawansowane zmiany próchnicze. Inne leczenie nie ma bowiem sensu, gdy dochodzi do martwicy miazgi. Endodoncja zajmuje się także uzębieniem po urazach mechanicznych oraz wtedy, gdy mamy do czynienia z bruksizmem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Previous post Nowoczesne regały – jak je można wykorzystać?
Next post Rejestracja eori – gdzie znaleźć pomoc?