Opaski ślimakowe zaciskowe

Opaski ślimakowe – typy stali – rodzaje i różnice

Opaski ślimakowe, dostępne w profesjonalnych sklepach, mogą wyglądać podobnie, ale gdy wczytamy się w parametry produktów, zauważymy pewne istotne różnice. W tym artykule przyglądamy się typom opasek oraz zastosowaniom każdego z wariantów obejm zaciskowych.

Z jakich typów stali wykonuje się opaski zaciskowe ślimakowe?

Dostępne na rynku opaski ślimakowe różnią się m.in. materiałem, z którego zostały wykonane. Producenci wykorzystują:

  • stal ocynkowaną (W1);
  • stal nierdzewną AISI 430 DIN 1.016 (W2);
  • stal nierdzewną AISI 304 DIN 1.4301 (W4);
  • stal kwasoodporną AISI 316 DIN 1.4401, wyróżniającą się właściwościami antymagnetycznymi (W5).

Różnice zaznaczają się także w szerokości taśm ślimakowych, np. w takich miejscach jak 4Technik znajdziemy taśmy ślimakowe o szerokości  9 i 12 mm.

Opaski ślimakowe zaciskowe

Typ wykorzystanej stali a zastosowanie opasek ślimakowych

Opaski ślimakowe ze stali W1 sprawdzają się w środowisku niekorozyjnym. Doskonale nadają się do łączenia różnego rodzaju przewodów i węży. Zarówno opaski ślimakowe W1, jak i opaski zaciskowe ślimakowe nierdzewne W2 wykorzystywane są w przemyśle chemicznym, spożywczym, w motoryzacji, a także w przemyśle stoczniowym.

Po obejmy ślimakowe skręcane W4 sięgają natomiast specjaliści, potrzebujący rozwiązań, które sprawdzą się w warunkach korozyjnych. Takie środowisko występuje np. w branżach związanych z ogrodnictwem i rolnictwem. Znajdziemy je także w instalacjach gazowych i wodnych.

Co zrobić, jeśli środowisko, w którym musimy zastosować opaskę ślimakową, charakteryzuje się szczególnie dużą agresywnością, a warunki, w których musi “pracować” opaska są naprawdę wymagające? W takiej sytuacji potrzebne są szczególnie wytrzymałe rozwiązania. Właśnie wtedy dobrym pomysłem może okazać się sięgnięcie po opaski wykonane ze stali W5. Oprócz wcześniej wspomnianych zastosowań, taki wyrób będzie odpowiedni także w sytuacjach, gdy mamy do czynienia z wysokim ciśnieniem (maksymalny moment zaciskania sięga nawet 6,5 Nm).

 

Źródło: https://4technik.pl/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Rozliczenia podatkowe Previous post Dlaczego rozliczanie podatków warto zostawić firmie księgowej?
Next post Dlaczego prawidłowa archiwizacja dokumentacji jest ważna dla funkcjonowania firmy?