Opaski ślimakowe – typy stali – rodzaje i różnice
Opaski ślimakowe, dostępne w profesjonalnych sklepach, mogą wyglądać podobnie, ale gdy wczytamy się w parametry produktów, zauważymy pewne istotne różnice. W tym artykule przyglądamy się typom opasek oraz zastosowaniom każdego z wariantów obejm zaciskowych.
Z jakich typów stali wykonuje się opaski zaciskowe ślimakowe?
Dostępne na rynku opaski ślimakowe różnią się m.in. materiałem, z którego zostały wykonane. Producenci wykorzystują:
- stal ocynkowaną (W1);
- stal nierdzewną AISI 430 DIN 1.016 (W2);
- stal nierdzewną AISI 304 DIN 1.4301 (W4);
- stal kwasoodporną AISI 316 DIN 1.4401, wyróżniającą się właściwościami antymagnetycznymi (W5).
Różnice zaznaczają się także w szerokości taśm ślimakowych, np. w takich miejscach jak 4Technik znajdziemy taśmy ślimakowe o szerokości 9 i 12 mm.
Typ wykorzystanej stali a zastosowanie opasek ślimakowych
Opaski ślimakowe ze stali W1 sprawdzają się w środowisku niekorozyjnym. Doskonale nadają się do łączenia różnego rodzaju przewodów i węży. Zarówno opaski ślimakowe W1, jak i opaski zaciskowe ślimakowe nierdzewne W2 wykorzystywane są w przemyśle chemicznym, spożywczym, w motoryzacji, a także w przemyśle stoczniowym.
Po obejmy ślimakowe skręcane W4 sięgają natomiast specjaliści, potrzebujący rozwiązań, które sprawdzą się w warunkach korozyjnych. Takie środowisko występuje np. w branżach związanych z ogrodnictwem i rolnictwem. Znajdziemy je także w instalacjach gazowych i wodnych.
Co zrobić, jeśli środowisko, w którym musimy zastosować opaskę ślimakową, charakteryzuje się szczególnie dużą agresywnością, a warunki, w których musi “pracować” opaska są naprawdę wymagające? W takiej sytuacji potrzebne są szczególnie wytrzymałe rozwiązania. Właśnie wtedy dobrym pomysłem może okazać się sięgnięcie po opaski wykonane ze stali W5. Oprócz wcześniej wspomnianych zastosowań, taki wyrób będzie odpowiedni także w sytuacjach, gdy mamy do czynienia z wysokim ciśnieniem (maksymalny moment zaciskania sięga nawet 6,5 Nm).
Źródło: https://4technik.pl/